Rowery

Dzieci mają ogromną potrzebę aktywności. Świetną alternatywą na spędzenie wolnego czasu dla ukochanych pociech są właśnie rowery dziecięce. Ruch w okresie dzieciństwa jest bardzo ważny - poprawia sprawność fizyczną, tym samym korzystnie wpływa na rozwój, właściwie w każdym jego aspekcie.


Pierwszym rowerem każdego dziecka jest tzw. trójkołowiec, który umożliwia samodzielną jazdę początkującemu rowerzyście. Jazda na takim rowerku jest bezpieczna. Z czasem oczywiście dziecko próbuje uczyć się jeździć na rowerze dwukołowym. Przy zakupie rowerka szczególną uwagę należy zwrócić na jego wielkość. Rowerek powinien być dopasowany do wzrostu dziecka. Nie może on być zbyt mały, ponieważ wtedy źle wpłynie na ułożenie kręgosłupa podczas jazdy, ale nie może być on również za duży, ponieważ będzie sprawiał dziecku niemałe trudności. Należy pamiętać, że dziecko kiedyś wyrośnie ze swojego rowerka. Dlatego dobrym pomysłem jest rower z doczepianymi dwoma bocznymi kółkami, których można się pozbyć, kiedy dziecko podrośnie i nauczy się perfekcyjnie jeździć na rowerze.


Rowery dziecięce są wyposażone w niezbędną osłonkę na łańcuch, dzięki której uniknie się „wkręcenia” nogawki od spodni, co mogłoby skutkować bolesnym upadkiem. Oprócz tego rowery posiadają dzwonek, błotniki, odblaski i oczywiście niezbędne hamulce, tzw. przednie bądź tylne. Poprzez jazdę na rowerze dziecko nabiera pewności siebie, a także odpowiednio balansuje ciałem, aby utrzymać równowagę. Tym samym uczy się obierać odpowiedni kierunek jazdy. Jeśli chcemy sprawić niezapomnianą niespodziankę dziecku, warto pomyśleć nad sprawieniem prezentu w postaci rowerka, z którego z pewnością chętnie będzie korzystało.

Pamiętajmy, że sport to przede wszystkim zdrowie. Rowery dziecięce sprawiają wiele radości i są ogromną frajdą najmłodszym. Można np. zaplanować w niedzielne, słoneczne popołudnie rodzinną wycieczkę rowerową, która dla dzieciaków będzie nie lada wyzwaniem, ale też ciekawym doświadczeniem. Na rynku dostępnych jest wiele modeli rowerków. Zależnie od upodobania i wymagań dziecka, można wybrać ten jeden - właściwy.